Dnes je 3.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Asociace, sdružení, spolky > Česká republika

V České republice patří mezi organizace sdružující profesionální fotografy například Asociace profesionálních fotografů ČR (AF), Syndikát novinářů se svým Klubem fotoreportérů; živnostenské fotografy a nejrůznější fotografické podniky a společnosti zastupuje Komora fotografických živností (KFŽ), fotografy převážně z řad amatérů pak Svaz českých fotografů (SČF). Vedle těchto řekněme oborových sdružení je zde řada spolků kulturních, vzdělávacích či jiných; za všechny zde uveďme třeba Pražský dům fotografie (PHP), k jehož členům patří několik desítek předních českých autorů.

Z iniciativy AF, KFŽ a SČF vznikla koncem roku 2006 společná organizace, která pod názvem Unie fotografů České republiky (UF) zastupuje zájmy velké části našich fotografů. Tento svaz sdružuje výhradně kolektivní členy, individuální členství v UF není možné.

Poněkud mimo tak paradoxně zůstávají fotožurnalisté, kterých je ve zmíněném Klubu fotoreportérů jen velmi málo, přestože právě oni by často kolektivní přístup k ochraně před zneužíváním autorských práv, mnohdy nepřiměřenými nároky zaměstnavatelů atp. dosti nutně potřebovali.

Do kategorie amatérské fotografie spadá ještě Česká federace fotografického umění (ČFFU), která vznikla v roce 2005 při časopisu PhotoArt a k jejímž členům patří především jeho čtenáři a příznivci. ČFFU však zároveň zastupuje Českou republiku u Mezinárodní federace fotografického umění FIAP sdružující národní amatérské asociace (od roku 2004 se mohou individuálními členy stát i fotokluby a regionální sdružení fotoklubů, ale s jistými omezeními).

Své názory na to, zda je sdružování profesionálů v nejrůznějších organizacích prospěšné, či naopak zbytečné, můžete vyjádřit v našem diskusním foru, které je určeno výhradně profesionálním fotografům.

Fotografové se však samozřejmě nesdružují jen na celostátní úrovni. Existuje mnoho regionálních sdružení, skupin fotografů spřízněných společným výtvarným názorem nebo zpracovávanou tematikou. Můžeme na těchto stránkách v případě zájmu informovat i o méně známých seskupeních; jste-li členem některého z nich, uvítáme jakékoli bližší informace o programovém zaměření, o výstavní činnosti, o členech skupiny atd., které byste si přáli dát prostřednictvím fotomonitoru na vědomí odborné veřejnosti. Pro tyto účely můžete využít náš kontaktní formulář.