Dnes je 25.1.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Asociace, sdružení, spolky > V České republice >
Pražský dům fotografie

Adresa: Revoluční 1006/5, 110 00 Praha 1
Tel.: 601 556 146, 725 818 721
E-mail: Monika.Dolezalova@ghmp.cz
Internetové stránky: www.ghmp.cz
Počet členů:
Členský příspěvek:
Přihláška na webu: není k dispozici
Stanovy na webu: nejsou k dispozici
Výhody pro členy:

Praha se 17. prosince 2013 konečně dočkala znovuotevření Domu fotografie, nástupce někdejšího Pražského domu fotografie, který prapůvodně sídlil v Husově ulici a posléze na Kozím plácku. Podrobně zpracovanou historii PHP do roku 2008 najdou zájemci v bakalářské práci Petra Nagye. Následující, dnes již neaktuální text napsala pro fotomonitor v tomtéž roce Eva Heyd:

Pražský dům fotografie (PHP) je nezisková kulturní instituce zaměřená na fotografii. Zakladateli této obecně prospěšné společnosti jsou Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR a občanské sdružení FotoForum Praha, jejichž zástupci také tvoří jeho správní radu.

Programová koncepce PHP se zaměřuje především na výstavní činnost, ale i na aktivity sbírkové, publikační a vzdělávací. V současné době nejsou ještě stavebně dokončeny nové prostory Pražského domu fotografie v Revoluční ulici, a tak je činnost omezena na některé výstavy organizované na půdě jiných institucí. Předpokládané zahájení provozu v nových prostorách je na podzim tohoto roku (2008).

Předchůdcem PHP byl tzv. Aktiv volné fotografie založený skupinou uměleckých fotografů na jaře 1989, z něhož pak vznikla nadace Pražský dům fotografie. Nadace v roce 1997 zanikla a jejím nástupcem se stalo stejnojmenné občanské sdružení. Během let si PHP získalo proslulost doma i v zahraničí díky své mimořádné výstavní činnosti, která reprezentovala jak špičkové české fotografy, tak přinášela zajímavé zahraniční projekty z oblasti umělecké fotografie.

Instituce vystřídala několik adres na Starém Městě. Jedny z nejatraktivnějších prostor, v nichž dům fotografie organizoval svůj program, v Haštalské ulici byly bohužel v roce 2002 zničeny povodní. V této situaci vznikl nový projekt, jehož cílem bylo vytvořit rozsáhlé pražské fotocentrum, které by sloužilo jak široké tak odborné veřejnosti. Myšlenku se podařilo realizovat díky pomoci Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy, které věnovaly investiční dotace na rekonstrukci výstavních prostor v Revoluční ulici, jež poskytla PHP Městská část Praha 1.

Projekt byl také podpořen ze zahraničí uspořádáním benefikční aukce ve Swann Galleries v New Yorku v roce 2003. Nová obecně prospěšná společnost Pražský dům fotografie existuje od roku 2005. Její činnost je poslední dva roky paralyzována především díky stavebním a právním problémům, jež oddalují otevření již téměř dokončených prostor. Přesto PHP pokračuje v organizování výstavních projektů; jedním z nich je výstava Fotogenie identity, která proběhne od 20. července do 5. řijna 2008 v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci, jiným je výstava pod názvem Osvobození 1948 – Okupace 1968, jež se uskuteční v pražském Mánesu v srpnu a v září tohoto roku.

Text © Eva Heyd
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autora je zakázáno.)

Nahoru