Dnes je 10.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Asociace, sdružení, spolky > V Evropě

Jednou ze dvou v současné době aktivních „celokontintentálních” evropských organizací je Federace evropských profesionálních fotografů (FEP), na jejíž činnosti se podílí i Asociace profesionálních fotografů ČR (AF). Nejznámějším počinem FEP je udělování certifikátů kvality QEP a Master QEP (kvalifikovaný evropský fotograf) pro fotografy jednotlivých zemí, kteří o to prostřednictvím svých národních asociací projeví zájem. V únoru 2008 se ve španělské Valencii konal první kongres FEP.

Dalším významným celoevropským sdružením je Pyramide, lobbistická skupina oficiálně registrovaná při EU, která zastupuje fotografy, grafiky a jiné vizuální umělce a která si vytyčila úkol výrazně jiný: spolupracovat s unijními orgány na přípravách legislativy, účastnit se připomínkování zákonů, které by mohly mít vliv na úroveň zabezpečení intelektuálních práv v jednotlivých zemích, fungovat jako konzultační orgán Evropské komise atd. V této organizaci Českou republiku oficiálně nikdo nezastupuje.

Podle našeho názoru je škoda, že evropští fotografové nejsou sdruženi v jediné organizaci či zastřešující federaci, která by jejich zájmy zastupovala ve všech směrech, že nenašli společnou řeč, aby s rozsáhlejší členskou základnou zněl jejich hlas v Evropské unii mnohem výrazněji. Hrají zde snad roli partikulární zájmy, nebo jsou názorové rozdíly mezi představiteli obou organizací tak veliké? Těžko soudit. Pro práci profesionálních fotografů je ale důležité obojí – jak zvyšování prestiže profese prostřednictvím udělováním titulů, tak i zlepšování legislativních podmínek pro fungování fotografické praxe.

Je zajímavé, že pouze asociace tří evropských zemí jsou současně členy FEP i skupiny Pyramide – holandská Fotografenfederatie, Irská asociace profesionálních fotografů a italská ANFP (Tau Visual). Dalších šest zemí zastupuje ve FEP jiná profesionální asociace než v Pyramidě, ostatní země jsou zastoupeny pouze v jedné z těchto organizací. Časem se pokusíme porovnat profily jednotlivých asociací a zjistit, jak se členská základna FEP liší od členské základny Pyramidy. Zaregistrujete-li svůj e-mail v příslušném okénku v levém sloupci, budeme vás informovat nejen o výsledcích tohoto rozboru, ale zhruba jednou měsíčně o všech novinkách, které se na stránkách fotomonitoru objeví.

Tyto stránky si nekladou za cíl kompletně zmapovat všechny profesionální fotografické organizace v jednotlivých státech. Pokud však víte o některé konkrétní, která by v našem výčtu chybět určitě neměla, napište nám o ní.