Dnes je 22.10.2018


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Autorská práva > Soudní případy ve světě >
Rogers v. Koons

Dnes již slavná americká soudní kauza Art Rogers v. Jeff Koons, která pronikla dokonce i do encyklopedických hesel, započala 11. října 1989, kdy advokátní kancelář zastupující profesionálního fotografa Arta Rogerse podala žalobu kvůli poškození autorských práv svého klienta slavným a kontroverzním umělcem Jeffem Koonsem. Koonse mnozí umělečtí kritici obdivují jako „dnešního Michelangela”, jiní jeho díla považují za urážlivá.

O tom, že k této žalobě existoval skutečně pádný důvod, se můžete přesvědčit sami na tomto obrázku. Vlevo je původní Rogersův snímek, vpravo plastika, kterou podle pohlednice z něj vytištěné nechal Koons řemeslně zhotovit ve čtyřech kopiích a následně tři z nich za 367 000 dolarů prodal.

Přestože laikovi jistě připadá, že k porušení zákona došlo zcela jasně a neoddiskutovatelně, Koonsovi právníci argumentovali u soudu tím, že jejich mandant svým dílem zamýšlel originální fotografii parodovat. Soud první instance se ovšem po zvážení všech důkazů s jejich názorem neztotožnil. Bylo totiž prokázáno, že Koons od samého počátku dobře věděl, že Rogersova fotografie podléhá autorské ochraně, a než zadal výrobu soch své řemeslné dílně, odtrhl z pohlednice znak copyrightu s vročením, kdy byl snímek v Kongresové knihovně USA zaregistrován. Osobně pak na produkci dohlížel a zachovaly se i jeho písemné pokyny, jimiž upozorňoval, že vše musí být uděláno přesně „podle fotografie”.

Odvolací soud dospěl ke stejnému závěru jako soud okresní, žádné známky parodie v jeho díle neshledal a Koonsovo chování označil za „svévolné a nehorázné”. Nejvyšší soud se případem odmítl zabývat a věc se tak vrátila zpět k okresnímu soudu, jehož úkolem bylo stanovit částku, kterou Koons Rogersovi vyplatí jako odškodné. Právníci obou pánů se nakonec dohodli na mimosoudním vyrovnání, jehož výše zveřejněna nebyla. Zájemci mohou najít právní rozbor této kauzy (samozřejmě v angličtině) například na této webové stránce.

Mnozí umělci a teoretikové umění ale považovali a stále považují tento verdikt za ohrožení svobody uměleckého projevu. Dlouhé pojednání věnoval případu Rogers v. Koons také spolupracovník časopisu New York Times Magazine James Traub. Letos v lednu (2008) uveřejnil jeho článek v plném znění internetový magazín Design Observer.

O podobném soudním případu v České republice zatím nevíme, i když také u nás mnozí umělci často využívají fotografie jako předlohy pro svá umělecká díla. Patří mezi ně například Michal Cihlář, jehož slavný pětibarevný linoryt tučňáků vrhajících se střemhlav ze skalního útesu do moře vznikl podle snímku uveřejněného v denním tisku.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autora a vydavatele je zakázáno.)

Nahoru