Fotografická výbava

Technika se neustále vyvíjí a fotografické vybavení stárne nebo se může porouchat. Abyste zůstali konkurenceschopnými, musíte své přístroje pravidelně obměňovat a nahrazovat novějšími. Mnozí fotografové ale současně dělají chybu, že do módních hraček investují příliš mnoho peněz.

Musíte se na své potřeby podívat realisticky, zvážit, kolik co stojí a dospět ke zdravému kompromisu mezi vaší touhou mít ten nejmodernější přístroj a finančními možnostmi. Spočítejte si cenu vybavení, které se rychle opotřebovává nebo brzy zastará. Většina digitálních fotoaparátů je zastaralá už po dvou letech nebo i dříve. Odhadněte, kolik by stálo nahradit staré vybavení (i když momentálně máte všechno, co potřebujete) a za jak dlouho budete nové přístroje potřebovat, výslednou částku vydělte počtem let, po která by vám měly vydržet, a tak zjistíte, na kolik korun ročně vás přijdou.

Stejný postup použijte také u ostatního vybavení ateliéru nebo kanceláře. Nejlepší je postupovat podle odpisových tabulek, které obsahuje zákon o daních z příjmu. (Bohužel tyto tabulky už příliš neodpovídají současné situaci a tempu technologického rozvoje, neboť jmenovitě pro fotografické přístroje uvádějí dobu odpisování 6 let, pro počítače 4 roky.) Odhadněte cenu nového vybavení, které si myslíte, že budete během příštích pěti let potřebovat nebo které byste rádi měli (světelnější objektivy, objektivy s delším ohniskem, lampy nebo blesky atd.), a pětinu této částky započítejte do výsledné částky.

Uvědomte si, že každý potřebuje pro svou práci jiné vybavení. Fotograf-portrétista si možná vystačí s běžným fotoaparátem střední třídy, ale kdo často pracuje na odlehlých místech či v nebezpečných podmínkách, nebo pořizuje mnoho akčních záběrů, musí mít odolné a rychlé profesionální přístroje a tomu odpovídající objektivy.