Počítače (hardware i software)

Tato velmi nákladná položka je v dnešní době pro fotografy životně důležitá. Většina autorů, kteří pracují s digitální fotografií, potřebuje dva systémy – jednak výkonný stolní počítač s kvalitním displejem nebo monitorem, s dostatečnou pamětí a dostatečnou úložnou kapacitou, jednak notebook pro práci v terénu. Některým fotografům postačí notebook a velkokapacitní externí harddisk. Nezapomeňte sem započítat i náklady na programové vybavení, tiskárny, scannery, vypalovačky CD a DVD disků, externí paměťová zařízení a další periferie; tyto věci jsou rovněž nákladné a vyžadují pravidelné aktualizace a obměňování. Při výpočtu celoročních nákladů na počítače zvažte i toto:

Odhadněte, jak rychle potřebujete obměňovat jednotlivé hardwarové vybavení a jeho cenu vydělte počtem let, k němuž jste dospěli. Zkuste se držet těchto zásad: Náklady na nový systém nebo jeho jednotlivé součásti posčítejte. Odhadněte, kolik let budou fungovat či kolik let budou vašim potřebám vyhovovat (u počítačů a jejich komponent jde obvykle o 2 až 4 roky). Celkovou částku vydělte tímto počtem let a dostanete roční náklady. Také software má jen omezenou životnost a často je závislý na daném počítačovém systému. Jen málokterý program, a to i při pravidelném upgradování, vám vydrží déle než 5–10 let (naštěstí Photoshop je pozoruhodnou výjimkou).

U softwaru můžete postupovat podle následujících kroků (předpokládáme, že průměrný počítačový program má životnost pět let): Podívejte se, kolik stojí potřebné licence k používání daného softwaru. Zjistěte si cenu pravidelných ročních upgradů (pokud upgradujete v průměru jednou za rok a půl, vydělte ji 1,5) a úroveň požadované technické podpory (většina výrobců má různé cenové varianty) a vynásobte ji pěti. Roční částky za hardware i software sečtěte a vydělte pěti. Stejně jako u fotografické výbavy odhadněte cenu nového vybavení s takovými vlastnostmi, jaké si myslíte, že budete v následujících pěti letech vzhledem k nárůstu svých podnikatelských aktivit potřebovat, a celkovou částku vydělte pěti.