Dnes je 22.10.2018


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Honoráře > V cizině > Německo

Německo je jako náš bezprostřední soused nejbližším velkým trhem s fotografiemi, podívejme se tedy, co lze o tamních honorářích na internetu zjistit.

Na webových stránkách mediafon.net mohou fotografové nahlédnout do databáze reálných honorářů vyplácených podle abecedy seřazenými německými novinami a časopisy, obdobná stránka, která databázi Mediafonu zčásti využívá, ale doplňuje ji také vlastními údaji, je na webu journalisten.com. Jako další orientační pomůcka může sloužit příručka Německého svazu novinářů (DJU) naposledy aktualizovaná v roce 2005, v níž jsou uvedeny doporučované sazby za texty i za fotografie. Aktualizovanou verzi má však na svých webových stránkách jiná novinářská organizace – Spolek německých novinářů (DJV); ve formátu PDF si ji můžete stáhnout na této adrese.

Údaje ve zmíněných příručkách se vztahují pouze na honoráře za užití fotografií v periodikách a jsou převzaty z brožury, kterou každoročně vydává Spolkový svaz obrazových agentur a archivů (BVPA). Ta však není na internetu volně k dispozici; zájemcům ji navíc BVPA neprodává samostatně, ale jen spolu se zhruba pětisetstránkovou knihou o stavu německého trhu s fotografiemi, která obsahuje také základní informace o autorských právech, o nejrůznějších způsobech užití, včetně seznamu členských agentur s adresářem. Celý balíček přijde na 33 eur + 3 eura poštovného, chceme-li tedy mít přehled o aktuálních sazbách platných v daném roce v Německu, a to ve všech oborech (nejen v novinách a časopisech), můžeme si jej na této stránce objednat.

Další knihou, která se mimo jiné věnuje také otázkám stanovování honorářů, je publikace německého svazu fotografů pracujících na volné noze (BFF) s názvem Basiswissen, jejímž autorem je právník Dr. Wolfgang Maaßen. Ta se zabývá všemi možnými obchodními i právními aspekty práce volně tvořících fotografů a je k dispozici za 49 eur (plus 15 eur poštovného).

Je zajímavé, že autor, který v Německu zapůjčí své umělecké fotografie na výstavu, má nárok požadovat za toto vystavení honorář – z této tabulky lze snadno spočítat výslednou částku. V úvahu se přitom bere prodejní hodnota fotografie, doba, po kterou výstava potrvá, velikost oblasti (podle počtu obyvatel), v níž se výstava koná, a také kdo výstavu pořádá. Například u společenských a kulturních středisek se použije faktor 0,1, na opačném konci seznamu jsou banky a pojišťovny, u nichž platí faktor 2.

Víte-li o dalších webových kalkulačkách na německém internetu, dejte nám vědět.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autora je zakázáno.)