Dnes je 8.4.2020


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Honoráře > V cizině

Pokud chce zahraniční časopis uveřejnit nebo nějaká reklamní agentura použít snímek z našeho archivu, je vždy dobré pokusit se zjistit, kolik za obdobný snímek určený pro obdobný způsob a rozsah užití dostávají fotografové v dané zemi.

Vzhledem k existenci dvou světových gigantů na trhu s archivními fotografiemi – společností Getty Images a Corbis – může být naším logickým prvním krokem zaregistrování se na stránkách těchto firem coby uživatel; pak už můžeme vyhledat zadáním příslušných klíčových slov do okénka pro vyhledávání snímek odpovídající tomu našemu a po výběru odpovídajících variant z nabídky, která se nám postupně zobrazí (způsob a rozsah použití, velikost fotografie, počet výtisků atd.), dospět k finální ceně.

Nejjednodušší je to u Getty Images, kde lze prakticky okamžitě zjistit, kolik by si oni za takovouto fotografii a tento způsob užití účtovali. Corbis používá poněkud komplikovanější proceduru – u fotografií v režimu RM (rights managed) vyžaduje, abyste dotaz na cenu odeslali prostřednictvím kontaktního formuláře. Chcete-li tedy tento postup vyzkoušet, zaregistrujte se na stránce Getty Images.

V mnoha zemích existují organizace fotografů nebo novinářů, na jejichž webových stránkách můžeme nalézt doporučení, jak vysoké honoráře by měli fotografové za daný druh užití požadovat. Některé dokonce vedou databáze o skutečné výši vyplácených honorářů – do nich mohou příslušná data zadávat přímo sami fotografové. Tyto kalkulátory, databáze nebo příručky mohou být volně přístupné, u jiných je však třeba stát se nejprve členem příslušného sdružení (někde za poplatek, jinde zdarma).

Na následujících stránkách najdete několik odkazů, na nichž je v dané zemi možno orientačně si vypočítat honorář:
Itálie
Německo
USA
Velká Británie

Naším cílem není kompletně zmapovat zahraniční webové stránky, které umožňují výpočet honorářů. Víte-li však o některé, jež by v našem přehledu chybět neměla, napište nám o ní.

* * *

Potřebě fotografů umět si vypočítat honorář pro konkrétní způsoby užití vyšly samozřejmě vstříc také softwarové firmy, případně fotografové znalí programování, a nabízejí takovéto produkty ke stažení, ovšem nikoli zdarma. Většinou si ale můžete stáhnout demoverzi k vyzkoušení a teprve dodatečně se rozhodnout, zda je pro vás takový program užitečný.

Jedním z nich je fotoQuote, který američtí profesionální fotografové považují za jakýsi standard, používá jej však i řada autorů v jiných zemích. Jeho autory jsou fotografové Cradoc Bagshaw a Vince Streano a je na trhu už od roku 1992. V současné době je k dispozici již ve verzi 5, a to buď samostatně za 140 dolarů, nebo ve spojení s programem fotoBiz, určeným pro zjednodušení obchodní stránky fotografické praxe (k fakturaci, vedení účetnictví a jiným nezbytným činnostem, ke sledování fotografií rozeslaných do nejrůznějších agentur či redakcí, s jeho pomocí je také možno přidávat ke snímkům klíčová slova a popisky atd.). V poslední verzi slouží nejen pro výpočet honorářů za užití archivních fotografií, ale také pro určování částek, které by měl fotograf vyžadovat v případě práce na zakázku.

Program zvaný Photo Price Guide od firmy HindSight nabízí podobné funkce a v samostatné verzi stojí 100 dolarů, k mání je však také v kombinaci s obchodním softwarem InView & StockView; InView se stará o veškeré kontakty, marketingové aktivity, fakturaci a účetnictví, StockView je určen pro správu analogových i digitálních fotografií (katalogizace, práce s metadaty, vytváření webových galerií atd.).

Víte-li o dalších programech pro výpočet honorářů, které bychom zde mohli zmínit, napište nám o nich.

* * *

Rady ohledně výše honorářů je možné nalézt i na mnoha internetových stránkách individuálních fotografů. Posuďte, zda vaše fotografie svojí kvalitou odpovídají snímkům na těchto webech, a pokud ano, můžete své jednání se zákazníkem zahájit na podobných částkách, které jsou tam uváděny. Vesměs se jedná o ceny za snímky z archivu.

K nejznámějším takovýmto webům patří tabulky, jejichž autorem je Seth Resnick, stránka věnovaná cenové politice firmy Firefly Studios fotografa Blakea Dischera, nebo tento web Johna Harringtona.

Při brouzdání po internetu jistě narazíte na spoustu dalších – domníváte-li se, že by o některých z nich měli vědět i vaši kolegové, napište nám.

Text © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autora je zakázáno.)