Dnes je 16.2.2019


Čas od času rozesíláme zájemcům informace o změnách a novinkách na stránkách tohoto portálu. Zadáte-li sem svůj e-mail, přidáme do seznamu adresátů i vás.

Kliknutím na tuto ikonu se můžete přihlásit k odběru novinek ve formátu XML:
RSS Feed RSS kanál

__________________

Zajímáte se
o umělecké dění?
Čtěte artmagazin.eu.
artmagazin.eu
__________________

Nejrozsáhlejší databáze fotografických výstav na českém internetu přináší základní údaje o mnoha desítkách právě probíhajících výstav v celé republice a nabízí naprosto unikátní možnost vyhledávání v tisícovkách záznamů podle různých kritérií. Chcete-li do databáze přidat výstavu, kterou právě pořádáte, můžete informace o ní vložit do tohoto formuláře.


English Homepage

N E J N O V Ě J Š Í
Z P R Á V Y

Jste plátcem DPH a prodáváte fotografie přes internet konečným spotřebitelům v cizině? Pokud ano, týkají se vás následující změny v zákoně o DPH.

Do sekce věnované autorským právům jsme přidali novou stránku často kladených otázek.

Evropská komise vyzvala veřejnost k podávání připomínek k revizi autorského práva v EU.

Do 14. ledna 2014 můžete zasílat návrhy na Osobnost české fotografie za minulý rok.

Výstavou Slovenská nová vlna, 80. léta, se v Praze otevírá Dům fotografie.

Josef Koudelka se dohodl s UPM a věnuje mu soubor 537 fotografií.

Mají čeští fotografové zájem o autorská práva? Nečinnost vedení jejich profesních organizací naznačuje, že to moc slavné nebude.

Vzhledem k tomu, že nejnavštěvovanější stránkou fotomonitoru je již od počátku databáze fotografických výstav, změnili jsme poněkud uspořádání webu, aby lépe odrážel zájmy jeho čtenářů.

Podporujeme Manifest
za používání
metadat

Podporujeme Manifest za používání metadat

Zpět na hlavní stránku

Fotografie na českých (a československých) známkách

Česká pošta zatím podle nám dostupných informací žádnou uměleckou fotografii na poštovní známce nevydala. Jediné dvě známky věnované fotografickému oboru byly kreslené a ryté portréty Josefa Sudka (známka vyšla v roce 1996) a Karla Plicky (2008). V Plickově případě byly na aršíku použity také dva jeho rytecky zpracované snímky.

Jednou (v roce 2002) naše pošta použila originální fotografii, ovšem nikoli přímo na poštovní známce, ale jako pozadí aršíku nazvaného „Česká kultura a Francie” – byla jí vzácná dokumentární fotografie zachycující francouzského sochaře Augusta Rodina ve společnosti Alfonse Muchy v kočáru na Staroměstském náměstí v Praze.

Nejslavnější fotografií na československé známce (samozřejmě opět přepracovanou rytecky) je však pravděpodobně portrét tříleté Evy Neugebauerové v kyjovském kroji, kterou v náručí drží T. G. Masaryk. Tato známka původně vyšla v roce 1938 a pak ještě jednou, v edici „Tradice české známkové tvroby”, v roce 2000. Podkladem této známky byla agenturní fotografie ČTK, jméno konkrétního fotografa však zůstává neznámé.

Výtvarné fotografii tak zůstává Česká pošta stále ještě hodně dlužna.

Text s využitím materiálů Lumíra Brendla © Lubomír Synek
(Použití v jakékoli formě bez předchozího svolení autorů a vydavatele je zakázáno.)